Renowacja każdego pomieszczenia w domu to duże wyzwanie, chociaż niektóre pokoje łatwiej odświeżyć niż inne. Niekiedy wystarczy nowa farba na ścianach, innym razem wymiana starych mebli. Ale remont łazienki to większe wyzwanie. Planujesz takie przedsięwzięcie, ale nie wiesz na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!
Remont starej łazienki – analiza potrzeb i zaplanowanie budżetu
Renowacja pomieszczenia to doskonały moment, aby zrezygnować z rozwiązań, które się nie sprawdziły lub zainwestować w to, co do tej pory pozostawało w sferze marzeń. Wanna jest niefunkcjonalna? W takim razie czas na kabinę prysznicową. Stary sedes kompaktowy wygląda ciężko? Może więc mała muszla podwieszana?
Gdy już określisz wymagania oraz potrzeby, przeanalizuj budżet, zostawiając zapas na nieprzewidziane wydatki.
Remont małej łazienki – istotne szczegóły
Zatrzymaj się przez chwilę nad rozmiarem, kolorem oraz wzorem kafelków. Pamiętaj, że czasem trzeba je będzie przyciąć, np. przy progu lub urządzeniach sanitarnych, a meble mogą je zakryć. W takiej sytuacji wymarzony wzór może nie być widoczny. Warto też pamiętać, że za ciemne, małe płytki mogą optycznie zmniejszać łazienkę. Z kolei duże, jasne kafelki optycznie powiększą małe pomieszczenie.
Miej na uwadze też to, że czasem kafelki pękają w transporcie lub pochodzą z innych serii, więc mogą różnić się kolorem. Na wszelki wypadek zamów więc o kilka więcej niż jest potrzebne.
Remont starej łazienki – hydroizolacja
Łazienka, szczególnie mała, to wilgotne i ciepłe pomieszczenie, a w takich warunkach łatwo o rozwój grzybów i bakterii. Dlatego warto sprawdzić szczelność kanalizacji i zabezpieczyć przed wilgocią podłogę oraz ściany, a także okolice toalety, umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej. Hydroizolację można wykonać specjalnymi preparatami, przed położeniem wszelkich okładzin oraz montażem sanitariów.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przede wszystkim:
- pomieszczenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb domowników;
- remont jest jeden na wiele lat – dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy jego aspekt. Trudno będzie pozbyć się nietrafionych kafli lub niewygodnej wanny;
- warto rozważyć nowoczesne wykończenie łazienki – płytki antypoślizgowe, wanna z hydromasażem lub bezdotykowe baterie mogą być przydatne w codziennym funkcjonowaniu.